عامل بیماری باغ‌های فندق اشکورات رودسر شناسایی شد

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی گیلان:
عامل بیماری باغ‌های فندق اشکورات رودسر شناسایی شد

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان از شناسایی و معرفی عامل بیماری در باغ‌های فندق منطقه اشکورات رودسر خبر داد.

محمود بهمنی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به یافته تحقیقاتی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان در باغ‌های فندق افزود: برای نخستین بار در کشور در مناطق فندق کاری اشکورات رودسر عامل بیماری لکه برگی یا لکه قهوه‌ای ناشی از قارچ mamianiaffcoryri توسط محققان این مرکز تحقیقات شناسایی و معرفی شد.
وی با اشاره به مضرات بیماری مذکور اظهار داشت: قارچ عامل بیماری لکه برگی در مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب به‌ویژه مه‌آلوده هستند، سبب خزان نابه‌هنگام برگ‌های درخت فندق می‌شود.
بهمنی خسارت ناشی از لکه‌های قهوه‌ای در باغ‌های فندق را در کمی و کیفی بودن محصول باغ تاثیرگذار خواند.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان خاطرنشان کرد: خسارت ناشی از بیماری لکه برگی تا 30 درصد محصول فندق از نظر کمی و کیفی برآورد می‌شود.
وی درباره زمان آغاز آلودگی باغ‌های فندق اشکورات افزود: این آلودگی معمولاً همه ساله از نیمه دوم خرداد ماه آغاز شده و تا اوایل مهر ماه ادامه می‌یابد.
به گفته بهمنی درجه حرارت 15 تا 22 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 70 تا 90 درصد برای فعالیت قارچ مذکور در باغ‌های فندق مناسب است.
در منطقه اشکورات رودسر سطح زیر کشت فندق بالغ بر 10 هزار هکتار تخمین زده می‌شود و به همین منظور این منطقه یکی از ارزشمندترین ذخایر ژنتیکی فندق در کشور است.

/ 2 نظر / 11 بازدید
سحر

پیوسته باید مواظب سه چیز باشیم . وقتی تنها هستیم مواظب افکار خود ، وقتی با خانواده هستیم مراقب اخلاق خود و وقتی که در جامعه می باشیم مواظب زبان خود . مادام داستال ღ___. ..___ღ•.¸ღ¸¸.•*´•.♥.•`*•.¸¸ღ¸.• ღ___.. .___ღ سلام روز بخير خيلي قشنگ كلبه زيبات..دوست داشتي با قدمهاي گرم وصميمي ات به كلبه آبجي سحر هم سربزن .درضمن يه سري لينك جالب هم برات بالاي وبلاگ گذاشتم كه اميدوارم خوشت بياد. ..اميدوارم اين رفت و آمدها ادامه داشته باشه و دوستاي خوبي براي هم باشيم...منتظرتم [بغل][گل]