برگزاری جشن سنتی «شیردوشان» دراشکوررامسر

 
 

  جشن زیبا و سنتی شیردوشان با نی‌نوازی چوپانان منطقه رامسر حال و هوای خاصی به برنامه سنتی داده است.


   : نامگذاری شیردوشان (دودوشان در زبان محلی) به دلیل این است که در این روز تمام دامداران دام‌هایشان را حداقل دو بار می‌دوشند تا تمامی شیر حاصل از دام‌ها به‌دست بیاید و بعد از به دست آوردن شیر نسبت به توزیع آن اقدام می‌کنند.
 : در این مراسم برابر وزن شیری که به سرگالش (گاودار به زبان محلی) می‌دهند به همان اندازه و توافق به عمل آمده بین در پایان فصل چرا، سرگالش موظف است مقداری کره حیوانی، کشک، دوغ و ماست تحویل دامدار اصلی بدهد و دام‌ها را نیز به دامدار اصلی تحویل بدهند.
وی با بیان اینکه این جشن در سطح استان مازندران فقط در رامسر برگزار می‌شود، ادامه داد: در برنامه کلی سازمان جنگل‌ها، استفاده صحیح از مراتع به این منظور است که در یک مقطع زمانی مشخص با رعایت نحوه استفاده صحیح از مراتع و ظرفیت مراتع و میزان استفاده از علوفه محاسبه می‌شود و تعداد دامی که می‌توانند در این مقطع زمانی مشخص از مراتع استفاده کنند. 
  این مراسم هر ساله در اوایل خردادماه برگزار می‌شود زیرا در این زمان 30 تا 40 درصد گونه‌های علفی موجود در مراتع به گل می‌نشیند و اگر قبل از موقع، دام وارد مرتع شود، شیره گیاهی خام موجود در علوفه باعث بیماری دام‌ها می‌شود.
در پایان این مراسم بسیار زیبا هنرمندان محلی به اجرای موسیقی محلی سنتی و کشتی محلی پرداختند و چوپانان نیز فضای جشن را با نواختن نی مزین کردند. 
 

/ 5 نظر / 16 بازدید
داریوش کمالی

سلام خانم اشکواری از موقعی که این وبلاگ رو ساختی همه دوستان و دوستداران اشکور شاهدند که شما با چه روحیه ای بدنبال عکس و نوشته در مورد اشکور هستید معلوم و مشخصه که ادمی هستید که بدنبال زیبایی هستید که البته همه این طور نیستند بلکه دوست دارند فقط از زیبایی استفاده کنندو دیگرانی که ازین مقوله کلا جدایند که...... امیدوارم روزی برسه که باتفاق سری به منطقه ما در اشکور بزنیم و اگه اهل پیاده روی کردن هم باشید تا ریاب هم ( روستای آقای حسین نیا ) این فقط در حد یک فکر گذرا بیشتر نبود (خدا رو چه دیدی ) تا چند روز دیگه عکسهایی ار اشکور به دستم میرسه که برای اشنایی بیشتر شما و همه دوستان در وبلاگ کانون و استانه خودم قرار میدم تا بعد ........

حسین نیا

خداقوت دراشكور ما نيز اين مراسم درگذشته هاي نه چندان دور اجرامي شد(البته با كمي تفاوت). الان هم به نحوي اجرا مي گردد اما درقالب جشن رسمي نيست.

davood bayat

مقالات » فرهنگ و هنر » آداب و رسوم» برگزاری جشن سنتی «شیردوشان» دراشکوررامسر http://bayatcars.ir/view/3682.aspx

davood bayat

مقالات » فرهنگ و هنر » آداب و رسوم» برگزاری جشن سنتی «شیردوشان» دراشکوررامسر http://bayatcars.ir/view/3682.aspx

davood bayat

با سلام خدمات اطلاع رسانی پرتالbayatcars - پرتال جامع ایرانیان http://bayatcars.ir/reg.aspx ثبت مشخصات همراه اطلاعات تجاری/ تخصصی و درج متن معرفی فعالیت شغلی با 5 تصویر ویژه مرتبط/ محل فعالیت شغلی و... در صفحه شخصی خود امکان ارسال مقالات همراه با مشخصات خود برای متخصصین و علاقه مندان ارسال آگهی محصولات ویترینی/ خدمات تخصصی یا خرید و فروش خودرو شخصی خود بصورت مصور معرفی لینک مفید تالار پرسش و پاسخ موسیقی آنلاین رادیو اینتر نتی پخش کلیپ/ تیزر تبلیغاتی فیلم گزارش تصویری و... امکانات و سرویسهای ما را مقایسه کنید! عضویت در این سایت به نفع شماست! تکمیل و بروز رسانی امکانات در آینده ای نزدیک! لحظاتتان پر بار و دلپذیر